Ta stran uporablja piškotke zato, da lahko razločujemo med uporabniki, štejemo njihovo število in tako izboljšujemo delovanje strani. Uporabljamo tudi piškotke partnerjev Google Analytics, ki analizirajo vaše vedenje na spletnih straneh. Več o posameznih piškotkih si lahko  preberete tu.  Če ne dovolite uporabe piškotkov za izboljšanje portala Fran, kliknite sem.

Pravopisne kategorije – Problemski sklopi ePravopisa

Pridevniki (povezani s pripadniki in pripadnicami nazorskih, političnih, vojaških skupin)

Geslovnik:

Problemski sklop obsega 75 slovarskih iztočnic ter zajema pridevnike, ki so v besednih družinah ob pripadnikih in pripadnicah različnih nazorov in gibanj, navadno povezanih z vidnimi zgodovinskimi osebnostmi oz. osebnostmi iz sveta znanosti, filozofije, kulture in političnega življenja.

Razdelili smo jih v naslednje skupine:

(1) pridevniki, ki se nanašajo na pripadnike in pripadnice različnih filozofskih, političnih in kulturnih gibanj in nazorov (chavističen, darvinističen; freudovski, jungovski);
(2) pridevniki, ki se nanašajo na pripadnike in pripadnice političnih strank (evroskeptičen, laburističen);
(3) pridevniki, ki se nanašajo na pripadnike in pripadnice vojaških, vohunskih in drugih oboroženih skupin (alkaidovski, hamasovski, irovski).

Večina geslovnika sledi ubeseditvi iz predloga prenovljenih pravopisnih pravil, razširjeni geslovnik je pripravljen glede na problematičnost skupin, npr. izkazano rabo velike začetnice v gradivu, še zlasti če gre za izpeljanke iz lastnih imen. npr. derridajevski, stalinističen, tolstojanski.

Novosti:

Novost so pridevniki, ki prej niso bili vključeni v jezikovne priročnike (chavističen, keynesijanski). Posodobljeni so podatki o izrazni podobi, denimo izgovor (namesto [frójdou̯ski] zdaj [frôjdou̯ski]), ponazarjalni zgledi. Besedotvorne dvojnice so prikazane v istem slovarskem sestavku, npr. golističen in degolističen ali heglovski in hegeljanski, enako velja za pisne dvojnice tipa sionističen in cionističen. Če je dvojnica enakovredna, se pojavlja kot enakovredna izbira tudi v zgledih in ponazoritvah, če dvojnica ni enakovredna, jo povezujemo z oznako »tudi« le v zaglavju in oblikoslovnih paradigmah.

Pridevniki, ki se v besedilih pojavljajo večinoma kot vrstni (tj. z obrazilom -ni), so uvedeni s pojasnilom »v stalni besedni zvezi kot vrstni pridevnik«, npr. marksističen v stalni besedni zvezi kot vrstni pridevnik Marksistični filozof Louis Althusser je trdil, da je marksizem teoretični antihumanizem; marksistična teorija.

V ePravopisu sta uporabniku prijaznejša dosledno navajanje ponazarjalnega gradiva z izpisanimi zahtevnejšimi oblikami in navajanje sklonskih oblik v vseh številih. Dopolnitev s paradigmami prinaša sistemske možnosti pregibanja. Uresničitev vseh oblik ni preverjena po gradivu, saj elektronsko korpusno gradivo, ki sicer dovoljuje statistične analize gradiva, ne omogoča razlikovanja homonimnih sklonskih oblik. Izreka imena je v celoti izpisana v samostojnem slovarskem razdelku, in sicer ne le v imenovalniku, temveč tudi v rodilniku, če pa zahteva iztočnica tudi podatek o izgovoru v orodniku, je celotna paradigma predstavljena v posebnem slovarskem razdelku, imenovanem izgovorno gnezdo.

Sklic na SP 2001:

Slovar.

Sklic na predlog pravopisnih pravil Pravopis 8.0:

Pravopisna pravila: Velika in mala začetnica.

Zadnja sprememba:

Fran 11.0, 24. novembra 2023.

Nabor slovarskih iztočnic:

alkaidovski tudi alkajdovski
anarhističen
antisemitski
aristotelski in aristotelovski
avstromarksističen
belogardističen
boccaccievski in boccacciovski
bonapartističen
borghesovski tudi borghesejevski
brexitski tudi brexitovski
byronovski tudi bajronovski
caravaggievski in caravaggiovski
cecilijanski
chavističen
četniški
dantejevski
darvinističen
demokratski
demosovski
derridajevski
desničarski
desusovski
eldeesovski
esdeesovski
esdejevski
eselesovski
esemcejevski
esesovski
evroskeptičen
fašističen
fatalističen
feuerbachovski
freudovski
gestapovski
golističen tudi degolističen
hamasovski
heglovski tudi hegeljanski
heideggerjanski tudi hajdegerjanski
hitlerjanski tudi hitlerjevski
ilirski (ilirsko gibanje)
irovski
janzenističen
jungovski
kantovski
keynesijanski
komunističen
kopernikanski
krekovski
laburističen
levičarski
liberalen
mahničevski
makiavelističen
maoističen
marksističen
mladoslovenski
natovski
neofašističen
neoliberalen
neonacističen
nietzschejanski in ničejanski
republikanski
rojalističen
shakespearski in shakespearovski in shakespearjanski in shakespearjevski
sionističen in cionističen
socialističen
stalinističen
staroslovenski
svobodnjaški
titoističen
tolstojanski in tolstojevski
torijski in torijevski
unionističen
unitarističen
velikonemški